Nowe standardy efektywności energetycznej


1 stycznia 2013 weszły w życie nowe unijne regulacje prawne dotyczące energochłonności urządzeń elektrycznych. Celem przepisów jest obniżenie zużycia energii i poprawienie sprawności i efektywności energetycznej urządzeń.

Według nowych norm klimatyzatory w najwyższej klasie energetycznej „A” na dzień dzisiejszy muszą się legitymować wskaźnikiem efektywności EER min. 3,2. Najnowsze klimatyzatory GENERAL osiągają wartość nawet 4,95 – czyli daleko większą niż minimum. Zastosowanie płynnej regulacji wydajności pozwala na precyzyjne dostosowanie niezbędnej wydajności urządzenia do zapotrzebowania chłodu przy proporcjonalnie zmniejszonym zapotrzebowaniu energii – a to nic innego jak utrzymanie wysokich wskaźników przez cały sezon w różnych strefach klimatycznych. Zgodnie z nowym rozporządzeniem urządzenia w najwyższej klasie będą musiały legitymować się wskaźnikiem sezonowym SEER nie niższym niż 5,1 od roku 2013, oraz 8,5 od roku 2017.

Nowa regulacja chroni środowisko, i jednocześnie popiera producentów nowoczesnych technologii. W przypadku urządzeń klimatyzacyjnych z nowoczesnymi systemami regulacji i zaawansowanymi technologicznie sprężarkami oraz wymiennikami przy uwzględnieniu coraz wyższych kosztów energii ta korzyść jest ewidentna. Wystarczy dokonać krótkiej analizy kosztowej. Dla klimatyzatora o mocy ok. 6 kW różnica w kosztach eksploatacji w ciągu jednego sezonu może wynieść nawet 500 zł.

Warto więc zwracać uwagę na jakość urządzeń tym bardziej, że w parze z wysoką efektywnością idą inne parametry: cicha praca, ergonomia użytkowania, wysoka jakość materiałów i nowoczesny wygląd – czyli cechy, którymi charakteryzują się wszystkie klimatyzatory GENERAL.

DODANO: 25.02.2013